tel. 516 411 314; antykwariatsynopsis@gmail.com
shopping-bag Shopping Bag (0)
Items : 0
Subtotal : £0.00
View Cart Check Out

Merian Panoramy z Polski i nie tylko…

 

Matthaus Merian to chyba jeden z najsławniejszych rytowników XVII wieku. Twórca niezliczonych panoram i map w tym Polski, Rzeszy i Francji oraz wielu innych.

W jego ślady poszła również jego córka przyczyniając się do wczesnej feminizacji dyscypliny jaką jest entomologia i wykonując ryty przeróżnych stworzeń, jakie mniej wprawne oko skojarzy jako robaki.

Merian podróżując z Zeillerem okazał się niezwykle „przydatny” dla polskich kolekcjonerów starej grafiki historycznej, a to za sprawą „Topographia Electoratus Brandenburgici et Ducatus Pomeraniae” w której znaleźć możemy większość zachodniopomorskich miast i miasteczek.

Na aukcjach w serwisie allegro tym razem wystawiamy panoramę Recza, ale nie tylko.

 

 

IMG_2129

 

 

Jak wspomniałem na wstępie zainteresowanie szwajcarskiego twórcy nie ograniczało się tylko do Europy wschodniej, dlatego na sąsiedniej aukcji mamy okazję zaoferować miedzioryt z bardziej zachodniej części Pomorza. Mianowicie z Damgarten w okolicach Rugii.

 

 

IMG_2122

 

 

Niezależnie od zbieranego przez siebie tematu warto pamiętać, aby nie narzucać sobie samemu sztywnych ram i kolekcjonowania tylko jednej części Pomorza. Przez 400 lat granice uległy drobnym modyfikacjom, ale ich ikonografia na szczęście często ostała się w niemalże nienaruszonym stanie.

 

 

Leave a Reply