tel. 516 411 314; antykwariatsynopsis@gmail.com
shopping-bag Shopping Bag (0)
Items : 0
Subtotal : £0.00
View Cart Check Out

Peter Schenk the Elder – Kraków anno 1700

Kraków jest cenny… przynajmniej jeśli chodzi o miedzioryt, choć można spodziewać się, że nie tylko o to.

Pierwsze jego przedstawienie przez Schedla z 1493 roku to chyba jeden droższych drzeworytów przedstawiających miasta. Dalej piekna i kolorowa panorama Brauna i Hogenberga z około 1620 roku z dwoma szlachcicami na pierwszym planie i wiele innych.

Są to jednak widoki kosztowne, ale ogólnie dostępne. Ciekawsza sprawa staję się z ładnymi sztychami, późniejszych i uznanych, ale nie aż tak popularnych wydawcy i rytowników.

I tu pojawia się rok 1702, choć jak niektóre źródła podają 1700 lub nawet trochę wcześniejszy i jeden nie często spotykany miedzioryt autorstwa Petera Schenk.

Miasto Kraka ukazało się w starodruku ilustrującym 100 najważniejszych miast ówczesnego świata, czyli: „Hecatompolis, sive Totius orbis Terrarum Oppida Nobiliora Centum; exquisite collecta atque eleganter depicta”

Charakterystyczny dla przełomu XVII i XVIII wieku kilku planowy widok zostały stworzony w Holandii przez założyciela oficyny wydawniczej, prowadzonej później przez syna o tym samym imieniu. Stąd dodany przydomek „elder” w tytule.

Grafika o wymiarach około 20 na 27 centymetrów jest z pewnością interesującym obiektem dla wszystkich zbierających Cracoviana.

Do nabycia rzecz jasna w naszym antykwariacie.

Peter Schenk Kraków

2 Responses

Leave a Reply