Szczecin nie kapituluje – zdjęcie z wojny

Zdobywanie Festung Stettin  odbyło się niemalże bezkrwawo. Szczecin bowiem twierdzą był praktycznie tylko z nazwy. Nieliczne umocnienia w mieście świadczą o tym, że miasto miało być przygotowywane do walk ulicznych. Takiej jak te na Bohaterów Warszawy.

Ciężka sytuacja dla mieszkańców nastała jeszcze przed tym okresem. W wielu miejscach miasta można do dziś spotkać schrony dla ludności cywilnej.

Przed 1945 rokiem miasto nękały alianckie bombardowania, w których zniszczeniu uległa większość starego miasta.
Z tego okresu pochodzi dość ciekawe zdjęcie wykonane w Stoczni Szczecińskiej, wzywające mieszkańców do walki.
Jeden z ideologów narodowego socjalizmu przemawia do robotników, w tle zawieszone jest hasło: „Wir kapituliren nie!” – Nie skapitulujemy.

Szczecin jednak skapitulował, miasto zostało oddane bez walki szybko po przeprawieniu się wojsk radzieckich przez linię Odry w okolicach Kurowa. W tym okresie nie było jeszcze pewności, czy miasto będzie należeć do Polski. Pierwszym polskim prezydentem został Piotr Zaremba. Sytuacja na tych ziemiach przypominała przysłowiowy dziki zachód.

Parędziesiąt lat później z zupełnie innych przyczyn „skapitulowała” również stocznia w Szczecinie dając rządowi długi i nierozwiązywalny dla niego problem.
Pamiątką z dziejów obu jest zdjęcie jakie oferujemy w naszym antykwariacie.
Mam nadzieję, że mimo lekkie podniszczenia po prawej przetrwa jeszcze długo.

Stocznia Szczecińska Antykwariat Szczecin stocznia

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Antykwariat Synopsis monety