Username:

Password:

Fargot Password? / Help
Numer do antykwariatu

Tag: Dolny Śląsk

0

NAJSTARSZA MAPA ŚLĄSKA


NAJSTARSZA MAPA ŚLĄSKA MUNSTER 1544 WROCŁAW GŁOGÓW
"Schlesia nach aller gelegenheit in Stetten/Waessern/Bergen"
ORYGINALNA mapa wykonana w technice drzeworytu, pochodząca z XVI wiecznej kroniki Sebastiana Munstera
Jest to najprawdopodobniej pierwsze kartograficzne przedstawienie Dolnego Śląska.
Wydanie to ukazało się w 1544 roku
Wymiary: 39 X 31.5 cm
Stan: bardzo dobry-


Dolny Śląsk Munster

0

SILESIA INFERIORE - ekstremalnie rzadka mapa Śląska

"Silesiae Inferiore, Dedicata Dal P. Cosmografo Coronelli " - bo tak brzmi jej pełniejsza nazwa to bardzo ciekawa mapa Dolnego Śląska z orientacją wschodnią, to jest czytana od prawej do lewej strony. Wydana w Wenecji w 1695 roku przez Vincenzo Coronelli szanowanego encyklopedystę, choć wtedy ten termin jeszcze nie obowiązywał i kartografa.

Bardzo bogaty Kartusz widoczny w lewym górnym rogu nawiązuje do bogactwa regionu. Posiadam też popularniejsze, lecz równie ładne mapy Śląska, jak choćby Ducatus Silesiae Homanna. Cena:
Coronelli - 2900 pln
Homann - 800 pln


 Wrocław mapa silesiaCoronelli Śląsk

kartoggrafia dolnośląskie

Homann antykwariat

aukcja antykwaryczna

0

Stara mapa Śląska

Dolny Śląsk, jeden z najciekawszych obszarów współczesnej Polski, przez wieki należący do naszych zachodnich sąsiadów i przez nich też bardzo dobrze kartograficznie opisany.
Pierwsze mapy oddające bardziej jego symboliczny charakter, będące wyobrażeniami dalekimi od odwzorowania rzeczywistości i siatki kartograficznej znajdziemy przedmiotach antykwarycznych pochodzących z połowy XVI wieku.
Jednak formę przypominającą dzisiejszą mapę zyskuje on w pięknym i bardoz cennym atlasie Johanna Blaeu z Amsterdamu. Złoconym i z pięknymi kartuszami rytowanymi w miedziorycie.
Nie mniej ciekawe są mapy późniejsze, jak ta oferowana dziś autorstwa Johanna Baptisty Homanna z początku XVIII wieku, około 17320 roku.
"Superioris et Inferioris Ducatus Silesiae in suos XVII minores principatus et dominia divisi nova tabvla." - Bo tak brzmi pełna nazwa oprócz mitologicznych postaci obok kartusza z nazwą raczy nas urokliwą miniaturową mapką, a raczej planem Wrocławia, trzymana przez aniołki w prawym górnym rogu. Liczne miasta takie jak: Legnica, Żagań, Wołów, Głogów, Bolesławiec, Zielona góra, Wałbrzych, Jelenia góra i oczywiście Wrocław oraz wiele innych pomniejszych miejscowości i wsi możemy znaleźć na mapie.
Kartograficzno - antykwaryczne dzieło Johanna Homann w oprawie przedstawiające Silesie - Śląsk dostępne do kupienia.

Śląsk Homann stara mapa

Antykwariat Wrocław