Energetyczne świadectwa – jakie będą ich podstawowe zadania

W ślad za pojawiającymi się programami redukowania zanieczyszczeń idą propozycje oszczędzania energii. To niezwykle istotne połączenie, gdyż tylko takim sposobem można zmienić efektywnie obecną sytuację. Zużycie energii elektrycznej i wody widać po rachunkach, które są do płacenia. Tu szybko się zauważ różnicę po tym jak się zacznie oszczędzanie zużycia tych mediów. Ale już to, jaką energochłonność mają ściany domu, trudno raczej wyznaczyć bez specjalistycznych pomiarów. Owszem, obecnie stawiane obiekty mają te parametry opisane w projekcie, ale co mają zrobić właściciele starszych domów. Posłużyć się można pewnymi uśrednieniami dla naszej strefy klimatycznej, jednak nie zawsze będą to dokładne dane.

Na przykład domek w górach jest wystawiony na zupełnie inne warunki niż dom nad jeziorem, a zatem i energetyczne zapotrzebowanie będzie inne. Przydatne w określeniu zapotrzebowania danego obiektu na energię potrzebną do wentylacji, do ogrzewania lub chłodzenia oraz do przygotowania ciepłej wody jest certyfikat energetyczny. Warto zainteresować się tym dokumentem charakterystyki energetycznej obiektu. Koszt jego przygotowania to raptem kilkaset złotych a ważność dokumentu wynosi 10 lat. To niewielki koszt, jeśli otrzymuje się z zamian, które samodzielnie ciężko jest uzyskać.

Poza tym energetyczne świadectwo ma również wskazówki dotyczące sposobów poprawy efektywności energetycznej budynku. Ich uwzględnienie pomaga zmniejszać zużytą energię, a co za się z tym wiąże obniżać koszty. Co istotne, od kwietnia 2023 roku budynki i lokale sprzedawane lub wynajmowane wręcz muszą posiadać takie zaświadczenie. Nawet jeśli jakaś nieruchomość nie wymaga takiego audytu, to dokładne określenie parametrów pozwala policzyć ogólne zapotrzebowanie energetyczne i poznać koszty jej zużycia.

Aktualnie łatwo wyszukać firmę, która zajmie się wykonaniem obliczeń i przygotuje dokument, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Świadectwa energetyczne Kraków i przeglądnąć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić